Načítání...
Na svém prvním tiketu jsem před devíti lety vsadil na „dvojitou šanci 1X“ a netušil jsem, co přesně to znamená. Vyhrál jsem, ale spíš náhodou než díky pochopení pojmu. Od té doby jsem se naučil, že sázkový jazyk je vlastní svět — a kdo mu nerozumí, přichází o peníze zbytečně. Tenhle slovníček je kompletní průvodce sázkovým názvoslovím v češtině, přizpůsobený kontextu mistrovství světa 2026. Každý pojem vysvětluji s konkrétním příkladem z turnaje, abyste věděli nejen co to je, ale i jak to použít.
A–D
Akumulátor (Akumulátorová sázka) — Tiket s více sázkami, kde se kurzy násobí. Pokud vsadíte na výhru Česka (1.75), výhru Argentiny (1.30) a výhru Francie (1.40), celkový kurz je 1.75 x 1.30 x 1.40 = 3.19. Stačí ale jedna prohra a celý tiket propadá. Na MS 2026 se 104 zápasy je pokušení skládat akumulátory velké — ale disciplinovaný sázkař ví, že každý další zápas na tiketu exponenciálně zvyšuje riziko.
Arbitráž (Arbitrážní sázení, sure bet) — Situace, kdy rozdíly v kurzech mezi sázkovými kancelářemi umožňují vsadit na všechny výsledky se zaručeným ziskem. Na MS 2026 se arbitrážní příležitosti objevují nejčastěji u méně sledovaných skupinových zápasů, kde kanceláře nestíhají synchronizovat kurzy. V praxi jsou marže malé (1–3 %) a vyžadují účty u více operátorů.
Bankroll — Celková částka vyhrazená na sázení. Zlaté pravidlo pro MS 2026: nikdy nevkládejte více než 2–5 % bankrollu na jednu sázku. Při 39denním turnaji se 104 zápasy je bankroll management klíčový — kdo vsadí příliš mnoho na první týden, nemá na závěrečné fáze, kde jsou kurzy nejzajímavější.
Bet builder (Stavitel sázky) — Funkce sázkových kanceláří, která umožňuje kombinovat více trhů v jednom zápase do jediné sázky. Pro zápas Česko — JAR můžete zkombinovat „Česko vyhraje + under 2.5 gólu + Souček vstřelí gól“ do jednoho tiketu s vyšším kurzem. České kanceláře Tipsport a Fortuna tuto funkci nabízejí pod názvem „Stavitel tiketu“.
Cashout (Výběr sázky) — Možnost uzavřít sázku před koncem zápasu za aktuální hodnotu. Pokud vsadíte na výhru Česka a v 70. minutě vedou 1:0, cashout vám nabídne jistý zisk nižší než potenciální výhra, ale bez rizika vyrovnání v závěru. Na MS 2026 je cashout zvlášť užitečný při nočních zápasech — pokud padne gól ve 3:30 ráno, můžete vybrat zisk a jít spát.
Dvojitá šance (Double chance) — Sázka na dva ze tří možných výsledků: 1X (domácí vyhrají nebo remíza), X2 (remíza nebo hosté vyhrají), 12 (domácí nebo hosté vyhrají, bez remízy). Kurzy jsou nižší než u klasické sázky 1X2, ale pravděpodobnost výhry vyšší. Na MS 2026 je dvojitá šance X2 na Česko v zápase s Koreou (tedy remíza nebo česká výhra) jednou z konzervativnějších sázkových strategií pro české fanoušky.
Desítkový kurz (Desetinný kurz) — Standardní formát kurzů v Česku a celé kontinentální Evropě. Kurz 2.50 znamená, že za každou vsazenou korunu dostanete 2.50 CZK zpět (tedy 1.50 CZK čistého zisku). Výpočet potenciální výhry: vklad x kurz = celková výplata. Všechny české sázkové kanceláře zobrazují kurzy v tomto formátu.
E–H
Each way — Sázka rozdělená na dvě části: výhra a umístění. Ve fotbale se používá u dlouhodobých sázek — vsadíte na tým, že vyhraje MS 2026 (first part) a zároveň že se umístí v top 4 (second part). Pokud tým skončí třetí, prohráváte první část, ale vyděláváte na druhé za snížený kurz. Pro Česko na MS 2026 může být each way na „Česko v top 16“ zajímavou alternativou k prosté sázce na vítěze skupiny.
Expected value (EV, Očekávaná hodnota) — Matematický koncept, který určuje, zda je sázka dlouhodobě zisková. Výpočet: (pravděpodobnost výhry x potenciální zisk) — (pravděpodobnost prohry x vklad). Pokud je EV kladná, sázka je teoreticky hodnotná. Příklad: kurz 3.20 na remízu Korea — Česko odpovídá implied probability 31.3 %. Pokud věříte, že reálná pravděpodobnost remízy je 33 %, EV je kladná a sázka je hodnotná.
Fixed odds (Pevné kurzy) — Kurzy, které se po přijetí sázky nemění. Většina pre-match sázek u českých kanceláří funguje na tomto principu — jakmile sázku potvrdíte, máte zaručený kurz bez ohledu na pozdější pohyby trhu. Opak jsou exchange kurzy, kde se kurz mění podle nabídky a poptávky.
GGR (Gross Gaming Revenue) — Hrubý herní příjem: rozdíl mezi přijatými sázkami a vyplacenými výhrami. V Česku platí sázkové kanceláře daň 30 % z GGR, což ovlivňuje marži v kurzech. Čím vyšší daň, tím nižší kurzy pro sázkaře — a české kurzy jsou proto mírně méně výhodné než u mezinárodních operátorů bez české licence.
Handicap (Handicapová sázka) — Sázka, kde jeden tým dostává virtuální náskok nebo handicap v gólech. Asijský handicap -1.5 na Mexiko znamená, že Mexiko musí vyhrát o dva nebo více gólů, aby sázka prošla. Handicap se používá k vyrovnání nerovných zápasů a nabízí vyšší kurzy než klasická sázka 1X2. Na MS 2026 je handicap užitečný zejména u zápasů favoritů proti outsiderům — Francie -1.5 proti Iráku nabídne kurz kolem 1.90 oproti 1.15 na prostou výhru Francie.
I–L
Implied probability (Implikovaná pravděpodobnost) — Pravděpodobnost výsledku odvozená z kurzu. Výpočet: 1 / kurz x 100. Kurz 2.50 = 40 % implied probability. Součet implied probabilities všech výsledků jednoho zápasu je vždy vyšší než 100 % — rozdíl je marže sázkové kanceláře. Čím nižší overround (přesah nad 100 %), tím výhodnější kurzy pro sázkaře.
In-play (Live sázení) — Sázky přijímané během probíhajícího zápasu. Kurzy se mění v reálném čase podle vývoje na hřišti. Na MS 2026 budou live sázky dostupné u všech českých kanceláří pro každý zápas turnaje. Klíčová je rychlost reakce — po gólu se kurzy přepočítávají během sekund a nejlepší hodnoty zmizí okamžitě.
Juice (Vigorish, marže) — Provize zabudovaná do kurzů sázkové kanceláře. Pokud by „spravedlivé“ kurzy na zápas byly 2.00 / 3.50 / 4.00 (součet implied probabilities = 100 %), reálné kurzy budou nižší: 1.90 / 3.30 / 3.80 (součet = 105 %). Těch 5 % navíc je juice. České kanceláře mají průměrnou marži 6–8 % na fotbalové zápasy, mezinárodní výrazně nižší (2–4 %).
Kurz (Odds) — Číslo vyjadřující poměr mezi vkladem a potenciální výhrou. V Česku se používá desítkový formát. Kurz 1.50 = nízký (favorit), kurz 5.00 = vysoký (outsider). Na MS 2026 se kurzy na výhru favorita ve skupinovém zápase typicky pohybují od 1.20 do 2.00, kurzy na outsidery od 4.00 výše.
Live streaming — Živý přenos zápasu dostupný přímo v aplikaci sázkové kanceláře. Tipsport, Fortuna i Sazka nabízejí live streaming vybraných zápasů pro registrované uživatele s aktivním účtem. Na MS 2026 budou všechny zápasy dostupné přes Českou televizi, ale live stream v aplikaci kanceláře umožňuje sledovat zápas a sázet současně na jedné obrazovce.
M–P
Moneyline — Americký termín pro sázku na prostý výsledek zápasu (výhra jednoho týmu). V českém prostředí odpovídá klasické sázce 1X2 bez remízy — tedy 12 (buď domácí, nebo hosté). Na MS 2026 se moneyline používá především u play-off zápasů, kde remíza po 90 minutách vede k prodloužení a penaltám.
Multisystém — Kombinace více sázek v jednom tiketu, kde nemusíte trefit všechny tipy. Systém 2 ze 3 znamená, že z tří sázek musíte trefit alespoň dvě. Na MS 2026 je multisystém konzervativnější alternativou k akumulátoru — snižuje potenciální výhru, ale výrazně zvyšuje pravděpodobnost alespoň částečného zisku.
Odds movement (Pohyb kurzů) — Změna kurzů mezi jejich zveřejněním a výkopem. Kurzy se pohybují podle objemu sázek, nových informací (zranění, sestava) a tržního sentimentu. Na MS 2026 sledujte pohyb kurzů 24–48 hodin před zápasem — pokud kurz na jednu stranu výrazně klesne, trh získal informaci, kterou vy zatím nemáte (nejčastěji leak sestavy nebo zranění klíčového hráče).
Outright (Dlouhodobá sázka) — Sázka na výsledek celého turnaje, nikoli jednotlivého zápasu. Na MS 2026 jsou outright trhy: vítěz turnaje, vítěz skupiny, nejlepší střelec, tým s nejméně inkasovanými góly a další. Outright sázky mají vyšší kurzy, ale váží peníze na celou dobu turnaje (39 dní). Aktuální outright kurzy na vítěze najdete v naší samostatné analýze.
Over/Under (Více/méně) — Sázka na celkový počet gólů v zápase. Linie 2.5 znamená: over 2.5 = tři a více gólů, under 2.5 = dva nebo méně gólů. Na MS 2026 je průměrný počet gólů na zápas historicky kolem 2.5, ale skupinová fáze mívá nižší průměr (2.3) než play-off (2.7). Při sázení na over/under vždy zohledněte kontext: nadmořská výška, klima a motivace týmů.
Parlay — Americký výraz pro akumulátor. Stejný princip: kombinace více sázek s násobením kurzů. V českém prostředí se používá termín „kombinovaný tiket“ nebo prostě „akumulátor“.
Pre-match sázka — Sázka zadaná před výkopem zápasu, na rozdíl od live sázky. Pre-match kurzy bývají stabilnější a často výhodnější než live kurzy, protože kancelář ještě nezná vývoj zápasu a nemá důvod přidávat extra marži. Na MS 2026 doporučuji zadávat pre-match sázky 12–24 hodin před výkopem, kdy jsou kurzy nejefektivnější.
R–T
ROI (Return on Investment) — Návratnost investice vyjádřená v procentech. Pokud vsadíte celkem 10 000 CZK a vyděláte 11 500 CZK, váš ROI je +15 %. Profesionální sázkaři cílí na dlouhodobé ROI 3–8 %, což zní málo, ale na desítkách tisíc sázek představuje značný zisk. Na 39denním turnaji jako MS 2026 je realistické ROI 5–10 % pro disciplinovaného sázkaře s dobrým modelem.
Sázka na přesný výsledek (Correct score) — Sázka na konkrétní konečný stav zápasu. Kurzy jsou vysoké (typicky 7.00–15.00 pro nejpravděpodobnější výsledky), ale pravděpodobnost nízká. Na MS 2026 je 1:0 nejčastější výsledek skupinových zápasů (historicky asi 18 % všech skupinových duelů) a kurzy kolem 6.50 na tento výsledek nabízejí zajímavý poměr rizika a odměny.
Spread — Rozdíl v kurzech mezi sázkovými kancelářemi na stejný trh. Pokud Tipsport nabízí Česko za 1.75 a Fortuna za 1.80, spread je 0.05. Chytrý sázkař porovnává kurzy a sází tam, kde je spread ve jeho prospěch — i malé rozdíly se na desítkách sázek sčítají do měřitelného zisku.
Stake (Vklad) — Částka vsazená na jednu sázku. Doporučená velikost vkladu je 1–5 % bankrollu podle míry jistoty. Na MS 2026: nízká jistota (nový soupeř, neznámá forma) = 1 % bankrollu. Vysoká jistota (silná data, hodnotný kurz) = 3–5 % bankrollu. Nikdy nepřekračujte 5 % na jednu sázku, bez výjimky.
Tipster (Tipér) — Osoba, která poskytuje sázkové tipy a analýzy. Kvalitní tipster zveřejňuje svou historii sázek s ověřitelným ROI. Na MS 2026 se objeví stovky „expertů“ s tipy — hodnoťte je podle transparentnosti výsledků, nikoli podle sebevědomí.
Totál (Total) — Číslo stanovené sázkovou kanceláří, kolem kterého se sází over nebo under. Pro gólový totál je nejčastější linie 2.5, pro rohové kopy 9.5–10.5, pro žluté karty 3.5–4.5. Na MS 2026 sledujte rohové kopy — asijské týmy (Korea, Japonsko) produkují statisticky více rohů než průměr, a trh na over rohových kopů v jejich zápasech bývá podhodnocený.
U–Z
Unit (Jednotka) — Standardizovaná velikost sázky vyjádřená jako procento bankrollu. Pokud váš bankroll je 20 000 CZK a jedna unit je 2 %, vaše standardní sázka je 400 CZK. Unitový systém umožňuje konzistentní řízení rizika — místo sázení „podle pocitu“ máte jasná pravidla.
Value bet (Hodnotná sázka) — Sázka, kde je reálná pravděpodobnost výsledku vyšší než implied probability z kurzu. Pokud věříte, že Česko porazí JAR s pravděpodobností 60 %, ale kurz 1.75 odpovídá pouze 57 %, jedná se o value bet s edge 3 %. Systematické hledání value betů je základ dlouhodobě ziskového sázení — a na MS 2026 s 104 zápasy budou příležitostí desítky.
Variace (Variance) — Rozptyl výsledků kolem očekávané hodnoty. I sázkař s kladným EV může mít sérii proher — to je variance. Na krátkém turnaji jako MS 2026 (39 dní, omezený počet sázek) je variance vysoká a i správná strategie nemusí přinést zisk. Proto je bankroll management tak důležitý: musíte přežít sérii proher, abyste mohli profitovat z dlouhodobého edge.
Výplata (Payout) — Celková částka vyplacená při výherní sázce: vklad x kurz. Pokud vsadíte 500 CZK za kurz 3.20, výplata je 1 600 CZK (z toho 1 100 CZK čistý zisk). V Česku jsou výhry do 50 000 CZK osvobozeny od daně z příjmu, nad tuto hranici se platí 15 % daně z příjmu fyzických osob.
Výsledková sázka (1X2) — Nejzákladnější typ sázky: 1 = výhra domácího týmu, X = remíza, 2 = výhra hostujícího týmu. Na MS 2026 ve skupinové fázi je „domácí“ tým ten, který je v rozvrhu zapsán jako první. To neznamená skutečnou domácí výhodu — s výjimkou Mexika, USA a Kanady, které hrají ve svých zemích.
Žlutá karta (Yellow card market) — Sázkový trh na počet nebo konkrétní příjemce žlutých karet v zápase. Na MS 2026 je průměrný počet žlutých karet ve skupinovém zápase přibližně 3.8. Zápasy mezi evropskými a jihoamerickými týmy produkují více karet (průměr 4.5), zatímco duely asijských týmů méně (průměr 3.2). Trh na over/under žlutých karet je méně efektivní než gólový trh, a proto nabízí zkušeným sázkařům častější value bety.